Walizka testowa LSN FME-420-LSN-TTL
Firma Bosch opracowała nowe zaawansowane narzędzie testowe LSN dla systemów sygnalizacji pożaru FPA-5000 oraz sygnalizacji włamania. Dzięki niemu można nie tylko skrócić czas instalacji i obniżyć jej koszt, ale także zwiększyć niezawodność systemu.
LSN pozwala na szybkie sprawdzenie okablowania w trakcie instalacji, a w czasie działania systemu na łatwą identyfikację błędów i usterek. Wykrywa i lokalizuje błędy w ułożeniu okablowania, co zwiększa niezawodność systemu i umożliwia spełnienie wymagań normy EN 54-13.
Prawidłowa instalacja jest podstawą niezawodnego działania systemu. Dzięki LSN można w ciągu kilku minut upewnić się, że okablowanie i peryferia zostały poprawnie zainstalowane. Do tej pory nie było sposobu, by w czasie instalacji sprawdzić, czy okablowanie jest odpowiednio ułożone. Teraz można to zrobić w prosty sposób i to nawet przed zainstalowaniem centrali FPA5000. Wystarczy tylko połączyć przewody pętli z zaawansowanym narzędziem testowym LSN i nacisnąć przycisk start. Urządzenie pozwala użytkownikowi sprawdzić, czy wszystko zostało zainstalowane zgodnie z planem i wskazuje, czy nie ma błędów i usterek okablowania oraz czy każdy element został odpowiednio okablowany. Wszelkie ewentualne błędy i usterki są lokalizowane przez narzędzie i pokazywane przez nie bezpośrednio na grafice przedstawiającej topologię okablowania – wyjaśnia Monika Kołodziejczyk z Bosch Security Systems.
LSN firmy Bosch jest odpowiedzią na dwa największe problemy, z którymi mają do czynienia instalatorzy poszukując usterek, czyli na presję czasu i brak niezależności. Nowa walizka testowa firmy Bosch, zaraz po podłączeniu do linii pętlowej, pozwala na wykrywanie błędów i usterek w niedostępny do tej pory sposób. Identyfikuje ich typ oraz szybko i precyzyjnie je lokalizuje. Efekty pracy urządzenia przedstawiane są bezpośrednio na komputerze. Praca instalatora była dotychczas uzależniona od pozwolenia na dostęp do okablowania. Działo się tak na przykład podczas szukania usterek w hotelach, w których konieczne było uzyskanie zgody na wejście do poszczególnych pokoi. Dzięki LSN cała praca związana z wykryciem usterki może być wykonywana w miejscu instalacji centrali, przez co fizyczny dostęp do kabli konieczny jest wyłącznie w sporadycznych przypadkach. Zaletą LSN jest również brak konieczności sprawdzania kabli, np. dla urządzeń peryferyjnych, montowanych bardzo wysoko lub w miejscach trudno dostępnych. W ten sposób instalator oszczędza czas, zyskuje swobodę i niezależność działania, a także zwiększa komfort swojej pracy.
Najniebezpieczniejsze są usterki, które nie pojawiają się w czasie normalnej pracy, ale po uruchomieniu alarmu. To właśnie one mogą doprowadzić do tego, że wszystkie urządzenia sygnalizacyjne i urządzenia wyjściowe nie zostaną aktywowane w czasie alarmu przeciwpożarowego. W takim przypadku nie da się zachować bezpieczeństwa, a na szukanie rozwiązań naprawczych będzie za późno. LSN pomaga serwisantom w wykrywaniu błędów okablowania oraz lokalizowaniu ich we wszystkich trybach obsługi, więc może zapobiec takiej sytuacji. Dzięki temu urządzenie znacząco przyczynia się do spełnienia wymogów bezpieczeństwa i niezawodności systemów, które określa norma EN 54-13.
LSN umożliwia również sprawdzanie lokalizacji urządzeń i drogi ułożenia kabla. Sygnalizatory akustyczne i optyczne, jak również diody LED detektorów i ręcznych ostrzegaczy pożarowych, mogą być aktywowane pojedynczo lub w grupach. Pojedyncza aktywacja umożliwia szybką identyfikację położenia każdego urządzenia oraz sprawdzenie jego adresu logicznego. Przy wielokrotnym wyborze detektorów, miganie diod LED odbywa się sekwencyjnie, aby instalator mógł sprawdzić drogę ułożenia okablowania.
Przydatną funkcją LSN jest także pomoc w sporządzaniu dokumentacji technicznej, której wykonanie to nie tylko bardzo istotne, ale także czasochłonne zadanie. Wszystkie wyniki i dane, w tym topologia sieci okablowania z lokalizacją usterek i zestawieniem materiałów, mogą zostać zapisane bezpośrednio w dokumencie tekstowym. Jeśli nie wykryto błędów i usterek, informacja ta także zostanie zarejestrowana. Wystarczy więc kilka kliknięć, aby instalator mógł dostarczyć pełną dokumentację systemu.