Archiwum

VS-DVR

Posted On at by / Możliwość komentowania VS-DVR została wyłączona

VS-DVR: Nowa definicja bepieczeństwa

Scentralizowana ochrona obiektów rozproszonych z monitoringiem lokalnym

Rejestrator VS-DVR, podobnie jak bliźniaczy VS-DVR-PeCo, to urządzenie zaprojektowane i produkowane przez hiszpańską firmę VideoSafe. Rejestratory cyfrowe firmy VideoSafe funkcjonują na rynku europejskim od bez mała 10 lat. W Polsce znane są rejestratory Transpac, których pierwsze egzemplarze od ponad 6 lat nieprzerwanie chronią mienie klientów instytucjonalnych i prywatnych w naszym kraju. Europejskie pochodzenie tych produktów ma znaczenie w przypadku projektów współfinansowanych przez Unię Europejską. Rejestrator VS-DVR, podobnie jak Transpac, jest zbudowany na bazie komputera PC. W niczym nie przypomina jednak rozwiązań opartych na samodzielnie składanych i uruchamianych zestawach z popularnymi kartami przechwytywania video. VS-DVR jest oferowany w specjalnie zaprojektowanej, solidnej obudowie utrudniającej ingerencję w pracę urządzenia oraz ułatwiającej podłącznie niezbędnego okablowania poprzez wyprowadzenie wszystkich złącz na panelu tylnym rejestratora. Producent zadbał o właściwą wentylację dla urządzenia przewidzianego do pracy ciągłej w trybie 24h na dobę przez 365 dni w roku. O priorytetowym traktowaniu niezawodności świadczy wybór oryginalnej płyty głównej i procesora firmy Intel. Wykorzystywany jest również oryginalny wentylator gwarantujący niezawona pracę jednostki centralnej. Bardzo ważny element odróżniający VS-DVR od konkurencji i podnoszący poziom niezawodności to umieszczenie systemu operacyjnego oraz plików konfiguracyjnych na karcie pamięci Compact Flash 128MB. Dzięki temu rozwiązaniu na twardych dyskach przechowywane są wyłącznie pliki z zarejestrowanymi obrazami. Potencjalna awaria twardego dysku nie czyni VS-DVR całkowicie bezużytecznym. Użytkownik cały czas ma dostęp do podglądu obrazów „na żywo” oraz do funkcji administracyjnych. Dzięki wykorzytaniu technologii S.M.A.R.T w przypadku wykrycia anomalii w pracy twardego dysku użytkownik jest o tym fakcie w porę informowany. Na 128MB karcie CF umieszczono specjalnie przygotowaną wersję systemu operacyjnego Linux. To również daje gwarancję zwiększonego bezpieczeństwa i niezawodności całego systemu.

VS-DVR oferuje wszystko, czego od nowoczesnych rejestratorów wizji oczekujemy:

  • jednoczesna praca zdalna i lokalna
  • tryb „quadplex”: jednoczesne wyświetlanie, nagrywanie, odtwarzanie i transmisja obrazów
  • lokalny podgląd „na żywo” w trybie wyświetlania obrazu w czasie rzeczywistym (25 kl/s z każdej kamery)
  • wielopoziomowa kontrola dostępu
  • wysoka jakość obrazu (dostępne 3 poziomy kompresji obrazu)
  • bardzo długi czas archiwizacji dzięki efektywnej kompresji MPEG
  • detekcja ruchu
  • konfiguracja parametrów nagrywania niezależnie dla kamery: jakość, prędkość i harmonogramy nagrań
  • współpraca z kamerami obrotowymi wielu producentów (m.in. Bosch, GE, Panasonic)

VS-DVR wyróżnia się na tle konkurencji umożliwieniem operatorowi lokalnemu przeglądania nagrań archiwalnych z jednoczesną obserwacją obrazów „na żywo” z trzech dowolnych kamer. Obraz na ekranie monitora w tym trybie wyświetlany jest w podziale 2×2 (popularny quad) – w trzech oknach obserujemy obraz na żywo, a w ostatnim wybraną sekwencję odtwarzaną z archiwum. Godnym podkreślenia jest fakt, ze obraz wyświetlany lokalnie w trybie na żywo może być prezentowany w maksymalnej rozdzielczości 768 x 576 (dla systemu PAL). Jest to pełna rodzielczość z jaką zostaje przechwytywany obraz z kamer. Kolejna wyróżniająca cecha to możliwość konfiguracji maksymalnych dopuszczalnych szybkości transmisji dla dwóch niezależnych „kanałów” IP, np. szybkiej sieci wewnętrznej (LAN) oraz zewnętrznej (Internet) na ogół o wielokrotnie niższej przepustowości.

VS-DVR ma wbudowaną obsługę dynamicznego DNS-u (DDNS). Dynamiczny DNS jest istotnych dla tych lokalizacji, w których chcemy zapewnić zdalny podgląd, a możemy skorzystać jedynie z łączy z dynamicznie przydzielaniem numerem IP np. Neostrada, Net24, modem, niektóre sieci telewizji kablowej.

Schemat
[rysunek: Przykładowy schemat blokowy systemu]

Operator do monitoringu lokalnego potrzebuje jedynie myszkę PS/2 oraz monitor VGA. Wystarcza wyłącznie myszka, gdyż w VS-DVR zaimplementowano wirtualną klawiaturę, ale służy ona głównie do wprowadzania haseł przez użytkownika. Obsługa bardzo ergonomicznie i intuicyjnie zaprojektowanego graficznego interfejsu programu jest prosta i efektywna. Potrzeba podłączenia klawiatury fizycznej zachodzi jedynie w trakcie konfiguracji, aby szybciej i wygodniej wprowadzać niezbędne dane tekstowe, np. opisy kamer, stacji rejestrującej itp., itd. Cały interfejs programu, jak również dokumentacja, dostępne są w języku polskim. Znacznym rozszerzeniem funkcjonalności urządzenia jest możliwość podłączenia dwóch analogowych monitorów CCTV (oprócz głównego monitora VGA), które mogą wspomagać monitoring przez wyświetlanie sekwencji obrazów z wybranych kamer lub obrazów z kamer skojarzonych z sygnałami alarmowymi. W przypadku konieczności zarchiwizowania nagrań lub konieczności udostępnienia ich do podglądu poza macierzystym rejestratorem możemy wykorzystać zewnętrzne nośniki danych podłączone przez port USB. Może to być popularna pamięć flash USB (tzw. PenDrive), zewnętrzny dysk USB lub nagrywarka USB. Złącze USB występuje w wersji 2.0 i obsługuje szybki transfer danych z przepustowością do 480 Mbit/s. Dostępna jest również opcja wyposażenia rejestratora we wbudowaną nagrywarkę CD-RW.

VS-DVR Graficzny Interfejs Użytkownika
[rysunek: Graficzny interfejs użykownika]

Bardzo interesujący z punktu widzenia okresu archiwizacji nagrań i szybkości transmisji obrazów jest zastosowany algorytm kompresji. Pozwala on uzyskać bardzo małe pliki wynikowe o średniej wielkości od 9 kB (jakość wysoka) do 3 kB (jakość standardowa). Podane wartości dotyczą kompresji obrazu przy rozdzielczości 640 x 480 pikseli. VS-DVR kontynuuje osiągnięcia rejestratorów serii Transpac, które nie tylko w teorii, ale przede wszystkim w praktycznym użyciu udowodniły swoją efektywną transmisję na łączach komutowanych analogowych (PSTN) i cyfrowych (ISDN) udostępniających bardzo wąskie pasmo transmisyjne, rzędu 28.8-64 kbit/s. Standardowy dysk w VS-DVR (obecnie 120 GB, opcjonalnie rozszerzony do 240 lub 500 GB) wystarczy na około 30 dni zapisu (przy założeniu nagrywania 1 kl./s. z jakością standardową dla każdej z 16 kamer przez 24h). Czas ten możemy efektywnie wydłużyć przez zoptymalizowanie prędkości i jakości rejestracji w opraciu o dostępną opcję tworzenia harmonogramów czasowych. Parametry rejestracji możemy uzależnić od pory dnia, pobudzenia wejść alarmowych lub wykrycia ruchu. Przy konfigurowaniu harmonogramu pracy należy pamiętać, że bufor pre-alarmowy dla każdej kamery obejmuje aż 30 minut, co znacznie poszerza możliwości rejestracji obrazów na tym rejestratorze. VS-DVR podobnie jak Transpac umożliwia podzielenie doby na dwa okresy, umownie nazwane „godzinami roboczymi” i „czasem pozostałym”, w których prędkość nagrywania poklatkowego może być różna i niezależnie konfigurowana dla poszczególnych kamer. Przełączanie między tymi trybami (godziny robocze/pozostałe) może następować na podstawie zdefiniowanego wcześniej harmonogramu czasowego, albo w wyniku pobudzenia jednego z wejść alarmowych. W tym drugim przypadku zmianę trybu pracy może wywołać np. zazbrojenie/rozbrojenie systemu alarmowego.

Do monitoringu zdalnego (sieciowego) wymagany jest komputer PC z zainstalowanym systemem operacyjnym Microsoft Windows i przeglądarką Internet Explorer. Zapewnia to możliwość bardzo powszechnego wykorzystania tych rejestratów, gdyż takie wymagania spełnia większość obecnie dostępnych w biurach i domach komputerów. Bardzo wygodny jest również sposób instalowania oprogramowania. Na płycie CD dostarczanej wraz z urządzeniem znajduje się program „VSFinder” służący do wyszukiwania w lokalnej sieci rejestratorów VS-DVR o nieznanym numerze IP. Jest to narzędzie potrzebne w przypadku, gdy nie znamy domyślnych (fabrycznych) paramertów instalacyjnych rejestratora. Po uruchomieniu przegladarki IE i podaniu adresu IP rejestartora, przy pierwszym połączeniu zostaniemy poproszeni o zgodę na doinstalowanie odpowiednich komponentów dla przeglądarki IE. Od tej chwili znając odpowiednie hasła możemy korzystać z wszystkich dostępnych funkcji rejestratora.

Użytkownik zdalny korzysta z prawie identycznego interfejsu, jaki jest przewidziany dla operatora lokalnego. Jedyne różnice to brak trybu wyświetlania w czasie rzeczywistym przy podglądzie „na żywo” oraz brak możliwości odtwarzania nagrań i jednoczesnego podglądu „na żywo” z trzech innych kamer opisanego powyżej. W przypadku wystąpienia zdarzenia alarmowego VS-DVR pracujący w sieci może wysłać email zawierający obraz z kamery skojarzonej ze zdarzeniem alarmowym.

VS-DVR jest starannie i przemyślanie zaprojektowanym rejestratorem sygnałów wizji. Znakomicie nadaje się do niewielkich (do 16-tu kamer), o ograniczonym budżecie, systemów monitoringu wizyjnego z obsługą na obiekcie oraz do monitorowania wielu rozproszonych lokalizacji (sieci sklepów, placówek handlowych, oddziałów banków stacji benzynowych) dostępnych przez praktycznie dowolne medium komunikacyjne.

Secured By miniOrange