Archiwum

GeViscope – wielokanałowy rejestrator obrazu i dźwięku w trybie rzeczywistym

Posted On at by / Możliwość komentowania GeViscope – wielokanałowy rejestrator obrazu i dźwięku w trybie rzeczywistym została wyłączona

Czy wiesz, co przyniesie przyszłość? Bądź na nią przygotowany: GeViScope.

Uniwersalna platforma do systemów cyfrowej CCTV

GeViScope
[rysunek: GeViScope]

GeViScope firmy GEUTEBRÜCK to nowy, wszechstronny rejestrator i serwer cyfrowej CCTV. Nowa koncepcja uniwersalnej platformy dla systemów cyfrowej CCTV bazuje na znanej i sprawdzonej architekturze klient/serwer oraz na standardowym protokole komunikacyjnym TCP/IP. Obróbka sygnałów odbywa się w pełni cyfrowo, a realizują ją sprzętowo specjalizowane karty z układami DSP. W ten sposób otrzymujemy system, który charakteryzuje się wieloma cenionymi przez użytkowników zaletami sprzętu do ochrony osób i mienia:

1. Najwyższa szybkość przetwarzania sygnału przez układy DSP

Wszystkie sygnały wideo/audio przetwarzane są w czasie rzeczywistym. Oznacza to zapis obrazu z prędkością 25 klatek na sekundę dla każdego kanału wideo. Niezależnie od procesu nagrywania, w czasie rzeczywistym przetwarzany jest również sygnał do transmisji strumieniowej “na żywo”. Nagrywanie oczywiście może być sterowane przez harmonogram czasowy lub na bieżąco zmieniać się pod wpływem zdarzeń, które zostały zaprogramowane podczas konfigurowania urządzenia. Każdemu kanałowi wideo może towarzyszyć zapis i transmisja sygnału audio.

2. Wygoda obsługi i serwisu

Przetwarzanie sygnału w czasie rzeczywistym ma również istotne znaczenie dla obsługi systemu w przypadku synchronizowania sygnałów audio i wideo oraz przy stosowaniu kamer obrotowych, gdzie ograniczenie opóźnienia ma duże znaczenie podczas manualnego sterowania. Zaawansowane programowe narzędzia diagnostyczne pozwalają na szybkie lokalizowanie ewentualnych usterek, a modułowa budowa urządzenia upraszcza ich usuwanie.

3. Pewny sprzęt

Sprzęt CCTV powinien przede wszystkim gwarantować pewność działania. GeViScope może być wyposażony w redundantne zasilacze, system zapisu na macierzach RAID oraz zintegrowany sprzętowy system “watchdog”, który czuwa nad poprawnym działaniem urządzenia. Kontrolowana jest praca wentylatorów chłodzących, temperatura wewnątrz obudowy, stan dysków twardych. W przypadku wykrycia anomalii generowany jest odpowiedni komunikat lub wysterowany jest przekaźnik sygnalizacyjny, a w skrajnym przypadku wymuszany jest restart urządzenia.

4. Inteligentne oprogramowanie

Struktura bazy danych gromadzącej zapisane dane gwarantuje szybkość działania oraz bezpieczeństwo zgromadzonego materiału. W przypadku awarii dysku, tracone są wyłącznie dane z tego dysku, pozostałe sekwencje wideo są nienaruszone. System jest również odporny na przypadkowe zaniki napięcia zasilania, gdyż jest gotowy do pracy natychmiast po ponownym załączeniu, bez niepotrzebnego czasu na testowanie zawartości dysków i stanu bazy. Opcja automatycznej archiwizacji umożliwia wygodne zabezpieczanie całości lub wybranych fragmentów nagrań. Zaawansowany system uprawnień reguluje dostęp użytkowników do zapisanych nagrań. Programowe maskowanie wybranych fragmentów obrazu może zmieniać sie zależnie od harmonogramu, zdarzeń lub od uprawnień użytkownika. Zaawansowana detekcja ruchu do zastosowań wewnętrznych i zewnętrznych wykorzystuje algorytmy detekcji ruchu dostępne dotychczas wyłącznie w specjalizowanych urządzeniach. Detekcja “zewnętrzna” wykorzystuje m. in. analizę obrazu w czasie rzeczywistym dla 128 dowolnie deklarowanych obszarów, które mogą być dowolnie łączone w strefy wzbudzania, wyciszania i podtrzymywania alarmów, analizowany jest kierunek i prędkość ruchu obiektów oraz tłumione są wpływy czynników środowiskowych, takich jak np. drgania kamery, ruch liści drzew na wietrze lub opady atmosferyczne. Również mechanizm programowania i przetwarzania alarmów jest bardzo zaawansowany i umożliwia np. ustawianie 3 priorytetów alarmów. Bardzo efektywne jest również wykorzystanie przestrzeni dyskowej, gdyż dane przechowywane są na wskazanych obszarach, z których każdy może mieć inną wielkość, deklarowany okres przechowywania nagrań i priorytet zapisu.

5. Algorytmy kompresji obrazu

Unikalna cecha GeViScope to “inteligentna kompresja dynamiczna” (intelligent dynamic compression, IDC). Algorytm ten pozwala na ekonomiczne i efektywne wykorzystanie dostępnej przestrzeni dyskowej poprzez automatyczne dostosowanie prędkości rejestracji obrazów i ich jakości do priorytetu zdarzenia oraz do zawartości zakłóceń obrazu. Wszystko to odbywa się w czasie rzeczywistym i powoduje odrzucenie nadmiarowych obrazów “nieruchomych”, nie niosących żadnej nowej informacji. Dwa poziomy nagrywania ciągłego gwarantują użyteczne udokumentowanie każdego znaczenia, nawet gdy wystąpi sytuacja krytyczna i ilość tych zdarzeń gwałtownie wzrośnie.

6. Detekcja obecności sygnału audio

GeViScope posiada wbudowaną detekcje sygnału audio. Alarm aktywowany jest, gdy natężenie dźwięku przekroczy zadany próg. Może to być np. szept lub ciche kroki, ale również zbicie szyby. Alarm taki jest przetwarzany jak każde inne zdarzenie alarmowe, które można oprogramować w systemie.

7. Modularność i wszechstronność

Budowa modularna pozwala na wybór opcji sprzętowych i programowych zgodnych z wymaganiami danej aplikacji. Rejestratory można dowolnie łączyć w strukturze sieciowej. Takie podejście do architektury systemu umożliwia idealne wkomponowanie go w systemy zintegrowane. Dostępne rozszerzenia sprzętowe, uaktualnienia oprogramowania, system dodatkowych licencji uaktywniających takie opcje jak dodatkowe algorytmy kompresji, detekcję ruchu lub algorytmy analizy obrazu gwarantują łatwe serwisowanie i modyfikację systemu tak, aby spełniał on nowe potrzeby użytkownika systemu. GeViScope zachowuje tradycyjne podejście firmy GEUTEBRÜCK do budowy systemów CCTV, gwarantujące łatwe komponowanie systemów bardzo zaawansowanych, złożonych i o skomplikowanej architekturze oraz ich bezproblemową integrację z systemami innych producentów poprzez udostępnianie otwartych interfejsów.

Secured By miniOrange