Gazociąg Gasunie skutecznie chroniony przez system nadzoru wizyjnego Geviscope firmy Geutebrück
Gazociąg Gasunie skutecznie chroniony przez system nadzoru wizyjnego Geviscope firmy Geutebrück.
Firma Gasunie zarządza największym, wysokociśnieniowym gazociągiem w północno-zachodniej Europie. Sieć przesyłowa o długości ponad 15.000 kilometrów, zaopatruje w gaz ziemny Holandię oraz północną część Niemiec i zapewnia roczną przepustowość na poziomie 125 mld metrów sześciennych. Wzdłuż gazociągu zlokalizowanych jest około 1300 stacji odbiorczych, zróżnicowanych pod względem wielkości oraz liczebności załogi. Niezależnie od miejsca, kluczowym zadaniem system bezpieczeństwa jest ochrona obwodowa, wykrywanie intruzów oraz kontrola dostępu dla upoważnionych pracowników. Praca całego systemu musi być scentralizowana i koordynowana przez centrum ochrony w Groningen w północnej Holandii. Gasunie dba o nieustanną rozbudowę i modernizację infrastruktury. Wybiera wyłącznie najlepsze, sprawdzone rozwiązania. Dotyczy to także systemów bezpieczeństwa, dlatego firma postawiła na urządzenia i oprogramowanie Geutebrück.
System analogowy, działający nieprzerwanie od 1988 roku, został w ostatnim czasie gruntownie zmodernizowany. Obecnie w pełni bazuje na rozwiązaniach IP i działa w oparciu o nowoczesną platformę GeViScope. Zastosowanie kamer wysokiej rozdzielczości pozwoliło na znaczącą redukcję ich liczby oraz wyraźną poprawę użyteczności i jakości obrazu. Nadzór jest możliwy nawet w odległych, niedoświetlonych miejscach, dzięki zastosowaniu oświetlaczy podczerwieni z automatyczną regulacją mocy promiennika. W rezultacie, pracownicy ochrony mogą bez trudu rozpoznać potencjale zagrożenie i w razie potrzeby niezwłocznie zaalarmować odpowiednie służby. „Podstawową zasadą, jaką kierujemy się przy instalacji systemów zabezpieczeń, jest to, by możliwie jak najszybciej zidentyfikować intruza. Najlepiej już na obrzeżach strzeżonego obiektu” – wyjaśnia Reiner Woldring, doradca ds. bezpieczeństwa w firmie Gasunie. System zabezpieczeń działa przez 24 godziny na dobę i jest koordynowany przez centrum w Groningen. Transmisja danych z odległych miejsc od zawsze była dużym wyzwaniem. „Ograniczona przepustowość łącza pomiędzy centralą, a niektórymi stacjami, pozwala przekonać się o doskonałej jakości urządzeń Geutebrück, a przede wszystkim o efektywnym wykorzystaniu przepustowości łącza” – twierdzi Koen Pelle, dyrektor krajowy Geutebrück w Holandii. W przypadku wystąpienia awarii w Groningen, wszystkie zadania może natychmiastowo przejąć drugie centrum, zlokalizowane w utajonym miejscu na terenie kraju.
Platforma GeViScope jest w pełni zintegrowana między innymi z systemem kontroli dostępu. Każda osoba przed wejściem na teren obiektu musi okazać kartę wstępu. Dzięki temu, wiadomo ile i jakie osoby znajdują się w danym miejscu oraz czy dana osoba ma pozwolenie na wejście, czy też nie. W niektórych lokalizacjach kontrola przeprowadzana jest zdalnie, z centrum kontroli, co wymaga zastosowanie kamer. Pracownicy ochrony mogą porównać, czy wizerunek na karcie dostępu lub dokumencie tożsamości odpowiada osobie, która się nią posługuje. Obraz z kamer jest dostępny w centrum zarządzania niemal natychmiast, co jest niezwykle ważne w przypadku nieautoryzowanego wstępu na teren obiektu.
Podsystemy bezpieczeństwa działają w oparciu o różne systemy operacyjne i rozwiązania wielu producentów. Integracja z nimi została wykonana przy pomocy bezpłatnego SDK firmy Geutebrück. „W Gasunie wykorzystano SDK, które umożliwia pracownikom centrum ochrony podgląd obrazu na ścianie monitorów, sterowanie kamerami PTZ oraz eksport sekwencji wideo za pośrednictwem dedykowanego temu obiektowi oprogramowania” – wyjaśnia Patrick Meyer, kierownik działu SDK.
System firmy Geutebrück skutecznie chroni wszystkie odległe lokalizacje gazociągu Gasunie. „Nie musimy już prowadzić ciągłej analizy nagrań wideo – mówi Reiner Woldring – Nie potrzebujemy też strażników z psami, którzy reagowaliby, gdy zdarzy się coś niepokojącego. Zamiast tego postawiliśmy na sprawdzony nadzór wideo, wysokiej jakości kamery, szybki przesył danych, możliwość ich zapisu i archiwizacji oraz intuicyjną obsługę systemu. W przypadku wtargnięcia niepowołanej osoby na teren obiektu, po prostu powiadamiamy policję lub ochronę.”